A TOP-1.2.1-15-GM1-2016-00011 számú projekthez kapcsolódó tájékoztató
Fertőszentmiklós Városi Önkormányzat, mint konzorciumvezető Kópháza Község Önkormányzatával, a Harkai Evangélikus Egyházközséggel és a projektmenedzsment feladatokat ellátó Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzati Hivatallal közösen támogatási kérelmet nyújtott be 2016. májusában a TOP-1.2.1-15 Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés című pályázati konstrukcióra "Nemzetiségek együttműködése a térség turisztikai fejlődéséért" címmel.
A TOP-1.2.1-15-GM1-2016-00011 azonosító számú projekt 2017. május 5-én összesen 115.118.203 Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült, a Támogató a Nemzetgazdasági Minisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósága (támogatás mértéke 100%). A konzorciumi tagok Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból finanszírozott támogatási összegét az alábbi táblázat mutatja:
Konzorciumi tag neve |
Támogatási összeg |
Fertőszentmiklós Városi Önkormányzata |
19 281 775 Ft |
Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzati Hivatal |
2 529 965 Ft |
Kópháza Község Önkormányzata |
73 653 213 Ft |
Harkai Evangélikus Egyházközség |
19 653 250 Ft |
A projektmegvalósítás időtartama: 2017.október 1 - 2018. december 31.
A projekt Széchenyi 2020 program keretében három helyszínen valósul meg, a fejlesztés eredményeként az alábbi tartalmakkal:
I. A fertőszentmiklósi horgásztó esőbeállókkal, stégekkel, bográcsozóval és grillezővel, napelemes kandeláberekkel, információs táblával, sörpadokkal és asztalokkal bővül, emellett a tó partszakaszának rendbetétele is megtörténik. A megújult, felszerelt horgásztó lehetőséget teremt a mindennapi aktív turisztikai tevékenységhez, illetve kiváló helyszín lesz horgászati rendezvények lebonyolításához.
II. A kópházi polgármesteri hivatal épületének bővítése helyszínt teremt a Horvátság útjai című állandó interaktív kiállításnak, mely egész évben mindenki számára látogatható lesz. A kiállítás célja a nyugat-magyarországi horvátság történelmének, kultúrájának bemutatása. A projekt specifikusan figyel arra, hogy a régió kulturális és turisztikai értékét növelje, ezért egy innovatív, interaktív kiállítás készítése a cél, amely különböző korcsoportoknak tud érdekes és értékes információkat átadni a horvátságról. A horvátság kultúráját és történetét négy különböző történelmi korszakon keresztül mutatnánk be, a korszakokon belül pedig a horvátság egyes kulturális elemeit, történelmi sajátosságait részleteznénk.
III. A Harkai Evangélikus Egyházközség Nyéki utcai épületének felújításával létrejön egy interaktív Kiállítás a német és az evangélikus örökségről, mely egész évben mindenki számára látogatható lesz. A kiállítás létrehozásának célja, hogy a régió egy eddig be nem mutatott, ám minden szempontból jelentős kulturális örökségével, a 70 éve kitelepített németség és az 500 éves evangélikusság történetével, kultúrájával ismertesse meg a látogatókat interaktív módon. A helyi-, térségi német nemzetiség és az ehhez szorosan kapcsolódó evangélikus örökség bemutatása mellett a témát kibővítve és koncepcionálisan átgondolva, szélesebb kontextusú kiállítást kívánunk létrehozni. A kiállítás regionalitását túllépve országos és nemzetközi összefüggésrendszerbe helyezve tárja a látogatók elé az egyes korszakok lokális történéseit és jellegzetességeit. A település kultúráját és történetét négy különböző történelmi korszakon keresztül mutatnánk be, a korszakokon belül pedig a település egyes kulturális elemeit, történelmi sajátosságait részleteznénk.
A turizmus fellendítése és a nemzetiségek közötti együttműködés zálogaként együttműködne mindhárom projektelem. Közös brand, közös honlap készítése is cél, amibe később más intézmények, nemzetiségek, területek is bekacsolódhatnak. A projekt tervezésekor figyelmet kapott a program pénzügyi fenntarthatósága, konkrét modellek kidolgozása és a társadalmi felelősségvállalás.